MENGERLER OTOMOTİV

HEMEN RANDEVU ALIN

Akü Kontrolü

Mengerler Bosch Car Service'ten basit bir akü kontrolü yaptırarak, bitmiş bir akünün yol açacağı olumsuzlukları önleyebilirsiniz. Aküdeki kontrolü sayesinde aküdeki kötüleşme arıza oluşumundan önce algılanarak yüksek kaliteli aküler ile değişim sağlanır.

Hemen Randevu Alın

Araç akülerindeki en kritik sorun, bir arıza belirtisi göstermeden kötüleşebilmeleri ve size ön görülemeyen mağduriyetler yaşatmalıdır. Genellikle akü sorunu yaşadığınızda bildiğiniz ilk şey, aracınızın artık çalıştırılamadığıdır. En uygunsuz zamanlarda yaşanabilecek bu sorun Periyodik akü kontrolü yaptırmak için çok iyi ve önemli bir nedendir.

Karanlık bir otopark ve saat gecenin bir yarısı. Aracınıza biniyor ve kontağı çeviriyorsunuz. Motor dönüyor, ama zorlanıyor. Çalışmaya niyeti yok. Birkaç kez daha deniyorsunuz ama olmuyor. Son olarak, anahtarı çevirdiğinizde tek duyduğunuz bir tıklama sesi. Akünüz bitti ve yolda kaldınız.
 

Bu, kimsenin düşmek istemeyeceği bir durumdur. Asla böyle yakalanmamanız için gereken tek şey, akünüzün hala iyi durumda olup olmadığını öğrenmek amacıyla Mengerler Bosch Car Service’te yaptıracağınız bir periyodik araç aküsü kontrolüdür. Soğuk hava akülerin çalışması üzerinde olumsuz bir etkiye sahip olduğundan, bu, özellikle sert bir kıştan önce ve sonra tavsiye edilir.


Akünün arızalı olduğu tespit edilirse, yüksek kaliteli bir Bosch ürünüyle değiştirmenizi öneririz. Bu size uzun ve güvenilir bir hizmet sağlayacaktır.

Kontrol, akünün fiziksel durumunun görsel olarak değerlendirilmesiyle başlayacaktır. Herhangi bir hasar belirtisi açıkça ciddi bir sorundur, ancak akü kontrolünü gerçekleştiren Mengerler Bosch Car Service teknisyeni, kutup başlarına da yakın bir dikkat gösterecektir. Bunların herhangi bir şekilde korozyona uğraması, güç kablolarının iyi bir bağlantı kuramayacağı anlamına gelebilir. Bu durumda, aküyü değiştirmek genellikle en iyisidir.


Bir sonraki aşama, akü voltajının aracı çalıştıracak kadar yüksek olup olmadığını kontrol etmektir. En az %75 kapasite kabul edilebilir. Ancak, akünün bir motoru çalıştırması gerektiğinde üzerine binen yükle gerçekten başa çıkıp çıkamayacağını da kontrol etmek önemlidir. Uzman ekipmanlar bunu çok güvenilir bir şekilde ölçebilir.
 

Son olarak, akünün ne kadar iyi şarj olduğunu kontrol etmek gerekir. Burada düşük bir başlangıç voltajı özellikle önemlidir. Şarj testi, bunun bir soruna mı işaret ettiğini yoksa kısa süreli bir sürüş gibi normal durumların bir etkisi mi olduğunu belirleyecektir.


Genel olarak, akülere bakım yapmak mümkün değildir; bu nedenle akü kontrolü sırasında ortaya çıkan çoğu sorunun çözümü akü değişimidir. Mükemmel güvenilirlik sağlayan Bosch akülerini öneririz. Sizin için araç aküsü montajını gerçekleştiriyor ve ayrıca eski akünüzü çevreye duyarlı bir şekilde bertaraf ediyoruz.

Yaş elbette akülerin bozulmasına neden olan kilit faktördür. Zaman içinde kaçınılmaz olarak etkin özelliklerini kaybeden malzemeler içeren hücrelerden oluşurlar. Bu nedenle, bir aracın bir noktada yeni bir aküye ihtiyaç duyması beklenebilir bir durumdur.
 

Bununla birlikte, şarj edilmeden önce akü voltajının sık sık düşmesine izin verilirse, bu yaşlanma süreci önemli ölçüde hızlanabilir. Bu yüzden, araç çalışır durumda değilken aracın elektrikli cihazlarının uzun süre kullanılması, kaçınılması gereken durumlardandır. Aracın arada bir de olsa çalıştırmadan uzun süre yerinde kalmasına izin verilmesi de önerilmez.


Hava sıcaklığı, akünün boşalmasında bir başka önemli faktördür. Kışın, soğuk havalarda dışarıda park edilmiş bir araç bazı durumlarda o kadar çok voltaj kaybedebilir ki, araç çalışmaz. Bu, akünün sürekli olarak voltajının düşmesi ve şarj olması döngüsünden mustarip olduğu uzun süreli hasara ek olarak gerçekleşir. Mümkünse aracı kışın örtü altında tutarak sorunları önlemeye yardımcı olabilirsiniz. Akünün kış öncesi ve sonrası sağlığını kontrol etmek de çok iyi bir fikirdir.


Son olarak, akü kalitesi erken bozulmayı önlemede başlıca faktördür. Bu nedenle, akü kontrolü sırasında aracın aküsünün değiştirilmesi önerilirse, üstün Bosch gamından bir ürün seçmek mükemmel bir yatırımdır.

İLGİLİ HİZMETLER

İŞİNİZE YARAYABİLİR

Copyright © 2022 mengerlerboschservice.com
Bu sitede bulunan yazı, görsel ve video gibi hiçbir içerik izinsiz olarak kullanılamaz.