MENGERLER OTOMOTİV

HEMEN RANDEVU ALIN

LASTİK REHBERİ

Lastiklerin ne zaman değiştirilmesi gerekir? Doğru şişirme basıncı ne kadar önemlidir? Lastikleri temizlemenin doğru yolu nedir?

Hemen Randevu Alın

Lastiklerin ne zaman değiştirilmesi gerekir?

Akılda bulundurulması gereken üç önemli faktör vardır: yaş, diş derinliği ve muhtemel hasar. Lastiklerinizi ayda en az bir kez düzenli olarak kontrol etmelisiniz. Lastiklerin çoğunda diş aşınma çubukları vardır; bunlar yalnızca diş derinliğiniz genellikle 1,6 mm olan güvenli sürüş sınırını aştığında görebileceğiniz sert kauçuk bantlardır. Ayrıca diş derinliği hala yeterli olsa bile 10 yaşından eski lastikler de değiştirilmelidir.

Lastiklerinizle veya aracınızla ilgili diğer sorunlara işaret edebilecek olan düzensiz aşınma desenleri için de dişleri kontrol etmelisiniz. Lastikler, yan duvarında şişkinlik veya kabarcık varsa da değiştirilmelidir. Bunlar lastiğin patlamasına yol açabilir ve tehlikeli olabilir.

Doğru şişirme basıncı ne kadar önemlidir?

Aracın ağırlığını sadece lastikler taşımaz, içlerindeki hava da önemli bir rol oynar. Şişirme basıncı çok düşükse seyhatlerinizde güvenlik riski artar:

Frenleme mesafesi gereksiz derecede uzundur.
Aşırı ısı oluşumu nedeniyle daha yüksek bir lastik hasarı riski vardır.
Daha yüksek dönme direnci yüzünden yakıt tüketimi artar.

Lastikleri temizlemenin doğru yolu nedir?

Aracınızda genellikle yüksek basınçlı temizleyici mi kullanıyorsunuz? Eğer öyleyse lastikleri temizlerken özellikle dikkatli olun. Yakın mesafeden konsantre sıcak su püskürtülmesi, darbe anındaki basıncın lastik malzemesi sıcaklığında artışa ve kauçukta küçük kabarcıklar oluşması nedeniyle kauçuğun zayıflamasına yol açması yüzünden önemli hasarlara meydan verebilir. Zayıflamış kauçuk, ağır yük altında veya yüksek hızlarda lastiklerin aniden patlaması riskine yol açar.

Lastikleri temizlerken dikkat etmesi gereken noktalar:

Tabancanın ucu ile lastik arasında en az 20 cm mesafeyi koruyun.
Konsantre bir püskürtme yerine daha geniş bir ağız kullanın.
İnatçı kirler olması durumunda bile püskürtme ucunu kesinlikle tek bir noktaya tutmayın; bunun yerine sürekli ileri ve geri hareket ettirin.

İŞİNİZE YARAYABİLİR

YAKIT TASARRUFU REHBERİ

Gereksiz Yükleme! Hangi motor yağı yakıt tasarrufuna yardımcı olur? Doğru yakıtı doldurma! Klima ve diğer konfor özellikleri yakıt tüketimini nasıl etkiler? Sürüş tarzınızla yakıt tüketimini nasıl azaltabilirsiniz?

İpuçları İçin

LASTİK REHBERİ

Lastiklerin ne zaman değiştirilmesi gerekir? Doğru şişirme basıncı ne kadar önemlidir? Lastikleri temizlemenin doğru yolu nedir?

İpuçları İçin

AKÜ KONTROL REHBERİ

Akü satın alırken dikkat edilmesi gereken noktalar nelerdir? Akü kontrolü neden bu kadar önemlidir?

İpuçları İçin

Uzmanından Tavsiyeler - Akü Seçimi

“Yarı yolda kalmamak için, doğru akü seçimi yapmak oldukça önemlidir. Start-Stop gibi özelliklere sahip olan araçlarda, sistem arızaları ile karşılaşmamak adına akü değişimi gerektiği durumlarda orijinal ölçülere sahip olan aküleri seçmek gerekir. ”

Copyright © 2022 mengerlerboschservice.com
Bu sitede bulunan yazı, görsel ve video gibi hiçbir içerik izinsiz olarak kullanılamaz.