MENGERLER OTOMOTİV

HEMEN RANDEVU ALIN

AYDINLATMA VE GÖRÜŞ REHBERİ

Doğru far ayarı ne kadar önemlidir? Gündüz bile farlar açık sürüş yapmak neden tavsiye edilir? Sis lambaları kullanırken nelere uymak gerekir? Silecek kalitesi neden bu kadar önemlidir? Silecekler ne zaman değiştirilmelidir? Cam temizleyici kullanmanın avantajları nelerdir?

Hemen Randevu Alın

Doğru far ayarı ne kadar önemlidir?

Yanlış ayarlanan farlar sadece sürücü için değil, diğer yol kullanıcıları açısından da tehlike arz eder. Yanlış ayarlanan farlar sadece yeterli aydınlatmayı sağlayamamakla kalmaz, aynı zamanda karşıdan gelen araç sürücülerinin de gözünü alır. Bu yüzden her zaman güvenli sürüş sağlamak için farlarınızı düzenli aralıklarla kontrol ettirmek önemlidir. Bosch Car Service'ler aynı zamanda sizin için halojen far ayarını da yapabilir. Şunu unutmayın: Bagaj bölmesi ağır yüklenmişse halojen far sistemlerinde menzil daima ayarlanmalıdır. Litronic/xenon far sistemleri bu işlemi sizin için otomatik olarak yapar.

Gündüz saatlerinde farlar açık sürüş yapmak neden tavsiye edilir?

Gündüz farlarının 20 AB ülkesinde zorunlu olduğunu biliyor muydunuz? Bu ülkelerdeki pozitif kaza istatistikleri, her şeyi ortaya koyuyor. Siste, karda veya yağmurda kısa farla seyreden araçları görmek her zaman daha kolaydır. Bununla birlikte "normal" kısa farla sürüş, ampullerde daha fazla aşınma ve yıpranmaya neden olur. Bosch'un üstün ışık verimine sahip Plus 90 ve üstün dayanıklılığa sahip Longlife Daytime gibi güçlü ampuller geliştirmesinin sebebi de budur. Gece veya gündüz günün her saati farlar açık sürmenize olanak tanıdıkları için araç sürücülerinin düzenli olarak Bosch otomotiv ampullerine en yüksek puanı vermesi boşuna değildir.

Sis Lambaları, hangi koşullarda kullanılmalıdır?

Ön ve arka sis lambaları yoldaki trafik güvenliğini artırır, ancak bu durum bazı ön koşullara bağlıdır.

Dikkat edilmesi gereken noktalar:

Ön sis lambaları ancak görüş alanı yağmur, sis veya kar yüzünden ciddi şekilde düşmüşse açılmalıdır. Arka sis lambaları sadece görüş alanı 50 m'ye düştüğünde kullanılmalıdır. Aksi halde karşı yönden veya arkadan gelen diğer araç sürücülerinin gözünü alabilir ve kazaya sebebiyet verebilir.

Silecek kalitesi neden bu kadar önemlidir?

İyi görüş alanı büyük oranda sileceklerin kalitesine bağlıdır. Nihayetinde silecekler 750.000'in üstünde silme çevrimi yapmak zorundadır; bu da yaklaşık 80 futbol sahası büyüklüğünde bir alana karşılık gelir. Bu da yetmezmiş gibi en zorlu koşullara da dayanmaları gerekir:

Doğrudan güneş ışığına da maruz kalınan -30°C ile 80°C arası sıcaklık dalgalanmaları
Ön camdaki kir, böcekler, buz, vs.
Kimyasal etkiler

Silecekler ne zaman değiştirilmelidir?

Silecek lastikleri aşındığında en iyi gözler bile görmede sorun yaşar. Bu durumda bile sürücülerin çoğu, sileceklerin her gidiş gelişinde duyulan gıcırdama can sıkmaya başlayıncaya kadar sileceklerini değiştirmez. Ama bu noktada artık iş işten geçmiştir. Veri grafiği, sileceklerin ne zaman değiştirilmesi gerektiğini ve değiştirmenin en iyi seçenek olup olmadığını gösterir.

Ancak yanlış silecek kolu takma işlemi ciddi çiziklere ve lekelerin bulaşmasına neden olabilir, bu yüzden bırakın bu işi biz yapalım. En olumsuz hava koşullarında bile en iyi silme etkisi sağlamak için sileceklerinizi doğru şekilde ayarlar ya da gerekirse aracınıza orijinal ekipman kalitesinde yeni ürünler takarız.

İŞİNİZE YARAYABİLİR

GENEL BAKIM REHBERİ

Aracınızın boyasındaki küçük çizikleri ve taş izlerini nasıl giderirsiniz? Lastiklerde nelere dikkat etmelisiniz? Doğru far ayarı ne kadar önemlidir? Tatile çıkmadan önce aracınızda hangi kontrolleri yapmanız gerekir? Araç bakımı ve dış temizlikte özellikle önemli olan noktalar nelerdir?

İpuçları İçin

LASTİK REHBERİ

Lastiklerin ne zaman değiştirilmesi gerekir? Doğru şişirme basıncı ne kadar önemlidir? Lastikleri temizlemenin doğru yolu nedir?

İpuçları İçin

KAZA SONRASI REHBERİ

Kaza sonrası neler yapmalısınız? Hangi ekipmanlara sahip olmalısınız? Bir kaza sonrası hangi haklara sahipsiniz?

İpuçları İçin

Uzmanından Tavsiyeler - Yıllık Periyodik Bakım

“Aracınızın periyodik bakımını yaptırmanız için tek kriter kilometre değildir. Henüz bakım kilometrenize ulaşmamış olsanız bile yıllık bakım yaptırmanız, aracınızın her koşulda daha sağlıklı çalışmasını sağlar. Unutmayın, tüm ürünlerin bir ömrü vardır.”

Copyright © 2022 mengerlerboschservice.com
Bu sitede bulunan yazı, görsel ve video gibi hiçbir içerik izinsiz olarak kullanılamaz.